Microtube Racks
- (5)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (1)
- (29)
- (1)
- (2)
- (135)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (8)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (14)
- (2)
- (9)
- (3)
- (2)
- (20)
- (13)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (29)
- (43)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (10)
- (8)
- (4)
- (21)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (1)
- (37)
- (23)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (63)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (55)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (10)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (14)
- (8)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (13)
- (1)
- (24)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (24)
- (6)
- (1)
- (1)
- (35)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Bel-Art™ PrepSafe™ Floating Microcentrifuge Tube Rack
Protects samples from loss and contamination
Fisherbrand™ Polypropylene Microtube Support Racks
Excellent for microbiology work or any work using microtubes
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Microtube Rack |
| Color | White |
| Positions | 72 |
| Quantity | 4/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 4.37 in. |
Bel Art™ PrepSafe™ Microcentrifuge Tube Mini Floating Racks
Immobilizing tabs protect tubes from opening when under pressure, submerged or knocked over
| Height (Metric) | 79 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Length (Metric) | 94 mm |
| Quantity | 10/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 94 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 1 x 12 |
| Product Type | Microcentrifuge Tube Rack |
| For Use With (Equipment) | 1000mL Beakers, water baths |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 12 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Microtubes (1.5 to 2 mL) |
| Height (Metric) | 4.3 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 4.15 in. |
| Length (Metric) | 12.8 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 5.08 in. |
| Quantity | 8/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 10.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Dimensions (L x W x H) | 5.08 x 4.15 x 1.7 in. (12.8 x 10.5 x 4.3 cm) |
| Product Type | Microcentrifuge Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 1.7 in. |
Globe Scientific Snap Together High Capacity Microtube Racks
Designed to allow easy viewing for tube contents, used to dry inverted tubes while minimizing collection or airborne contaminants
| Array | 16 x 8 |
|---|---|
| Height (Metric) | 30 mm |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Microcentrifuge Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 128 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 130 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Microcentrifuge Tubes (1.5 to 2 mL) |
Poltex Large Microtube Rack Holder - Two Column
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex Large Microtube Rack Holder is designed to hold large microtube racks. Made of durable, cleanable PETG construction. Does not include microtube racks.
Simport™ Scientific T101 BIOTUBE™ Tube Rack
The T101 BIOTUBE™ Tube Rack is suitable for use with robotics systems and for transferring liquids with multichannel pipettors and auto sampling devices that conform to 96-well microplate systems.
| Product Type | T101 BIOTUBE Tube Rack |
|---|---|
| Positions | 96 |
| Quantity | 10/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | Conforms to SBS standards. RNAse, DNAse, DNA and Pyrogen free. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Microtubes (1.2 mL) |
Poltex Microtube Tube Rack Organizer Tray
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stack your 1.5, or 0.5ml microtube racks vertically to preserve precious benchtop space
| Product Type | Microtube Rack Tray |
|---|---|
| Material | Acrylic |
| Holds | Racks |
Globe Scientific Wireless Racks for Microtubes
Reinforced nylon rack is autoclavable and chemical resistant which fits 1.5 and 2.0 mL microtubes
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Microcentrifuge Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Material | Reinforced Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Microtubes (1.5 to 2 mL) |
Globe Scientific Stackable and Connecting Microtube Racks
These microcentrifuge tube racks are designed to be stacked or coupled with one another to form a larger workstation
| Array | 12 x 2 |
|---|---|
| Height (Metric) | 50 mm |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Microcentrifuge Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, Interlocking |
| Positions | 24 |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 60 mm |
| Sterility | Non-sterile |
Poltex Small Microtube Rack Holder - 8 Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds small microtube racks in an 8 position design. Durable and cleanable PETG construction.
Simport™ Scientific S500-80 UniRack™ Universal Tube Rack Lid
Lid for use with Simport Scientific S500-80 UniRack Universal Tube Racks.
Globe Scientific Snap-N-Racks Microcentrifuge Tube Racks
Specially designed to incubate samples at same temperature
| Height (Metric) | 4.5 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 10.35 x 4.29 x 1.77 in. (26.3 x 10.9 x 4.5 cm) |
| Width (English) | 4.29 in. |
| Length (Metric) | 26.3 cm |
| Length (English) | 10.35 in. |
| Positions | 100 |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 10.9 cm |
| Height (English) | 1.77 in. |
Poltex™ Micro Rack for Benchtop Stack System
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Part of the Benchtop Storage System, each segment of the benchtop storage rack for microtube racks fits one small and one large (fliprack) rack.